Co się wlicza w metraż mieszkania - odpowiadamy

- | Czas czytania: 3:68 | Odsłon: 47 | Aktualizacja: 2024-03-18 08:00:30

Często, podczas poszukiwań mieszkania, zwracamy uwagę przede wszystkim na powierzchnię lokalu oraz sprawdzamy ceny w Warszawie , zwracamy uwagę przede wszystkim na powierzchnię lokalu. Jednakże, nie zawsze jest jasne, co wlicza się w metraż mieszkania. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, co dokładnie wchodzi w skład powierzchni mieszkalnej oraz jakie elementy są pomijane.

Co się wlicza w metraż mieszkania - odpowiadamy - Wykończenie mieszkania Warszawa

Będziemy również rozważać, dlaczego znaczenie ma dokładne określenie powierzchni użytkowej, a także jakie konsekwencje niewłaściwej informacji na temat metrażu może mieć dla mieszkańców i właścicieli nieruchomości.

Czy wiesz już, co dokładnie wlicza się w metraż mieszkania? Zapraszamy do dalszej lektury, aby poznać odpowiedź na to pytanie i wiele innych cennych informacji.

Co się wlicza w metraż mieszkania – odpowiedź w artykule.

Co się wlicza w metraż mieszkania - wyjaśniamy krok po kroku - Wykończenie mieszkania Warszawa

Co się wlicza w metraż mieszkania - wyjaśniamy krok po kroku

Jak dokładnie oblicza się metraż mieszkania? To pytanie nurtuje wiele osób, które szukają nowego lokum. W końcu wielkość metrażu wpływa na cenę, funkcjonalność pomieszczeń i ostateczną decyzję o zakupie lub wynajmie.

W tym artykule postaramy się wyjaśnić krok po kroku, co wlicza się w metraż mieszkania i jakie są pułapki, na jakie warto zwrócić uwagę.

Czym jest powierzchnia użytkowa mieszkania?

Na samym początku warto zdefiniować pojęcie powierzchni użytkowej mieszkania, która jest najczęściej podawana w ogłoszeniach sprzedaży lub wynajmu. Jest to łączna powierzchnia wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, czyli m.in.: pokoju, kuchni, łazienki, przedpokoju, balkonu czy tarasu. Do jej obliczenia nie wlicza się natomiast powierzchni piwnicy, strychu, garażu ani pomieszczeń gospodarczych.

O czym warto pamiętać przy pomiarze powierzchni mieszkania?

Podczas pomiaru powierzchni mieszkania warto zachować kilka zasad, żeby uniknąć nieporozumień związanych z metrażem:

  • Pomiar powinien być dokonywany wzdłuż ścian i podłóg, z uwzględnieniem ewentualnych nieregularności (np. zaokrągleń lub kątów skośnych).
  • Należy pamiętać o wliczeniu powierzchni wnęk, schodów oraz korytarzy, jeśli są one zlokalizowane wewnątrz mieszkania.
  • Powierzchnię mieszkania należy mierzyć wraz z grubością ścian.
  • Kiedy mierzymy powierzchnię mieszkań na kilku poziomach (np. w przypadku mieszkań typu loft), powierzchnię każdego piętra sumujemy razem.

Co może wpłynąć na rzeczywisty metraż mieszkania?

Metraż mieszkania nie zawsze odpowiada rzeczywistej powierzchni użytkowej. Warto więc pamiętać o kilku pułapkach, na jakie można natknąć się podczas poszukiwań mieszkania:

  • Grubość ścian - jeśli ściany w mieszkaniu są grubsze niż standardowe, to metraż może być mniejszy niż się spodziewamy.
  • Niezgodność między rzeczywistym kształtem pomieszczeń a zapisami w księdze wieczystej - w niektórych przypadkach zdarza się, że powierzchnie poszczególnych pomieszczeń są zapisane w księdze wieczystej inaczej niż rzeczywiste kształty pomieszczeń.
  • Niskie stropy - w starszych budynkach często spotyka się niskie sufity, które mogą wpłynąć na rzeczywisty metraż mieszkania.

Pamiętajmy też, że im większy metraż mieszkania, tym wyższa cena i większe koszty utrzymania. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie lub wynajmie należy dokładnie sprawdzić, czy rozmiar mieszkania odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym.

Co się wlicza w metraż mieszkania? - Wykończenie mieszkania Warszawa

Co się wlicza w metraż mieszkania?

Przed zakupem mieszkania lub wynajmem lokalu warto zapoznać się z informacjami na temat tego, co wlicza się do jego metrażu. Dzięki temu unikniemy późniejszych nieporozumień i nieprzyjemnych niespodzianek.

Powierzchnia użytkowa - to najważniejsza wartość, która wlicza się w metraż mieszkania. Obejmuje ona wszystkie pokoje, kuchnię, łazienkę oraz przedpokój.

Powierzchnia użytkowa wyłączająca - do niej zalicza się np. powierzchnie klatek schodowych, piwnic czy strychów. Są to przestrzenie, na które mieszkanie nie ma bezpośredniego wpływu i są dostępne dla wszystkich mieszkańców budynku.

Powierzchnia balkonów, tarasów i loggii - jest ona liczona w 50% swojej powierzchni. To oznacza, że np. balkon o powierzchni 6 metrów kwadratowych wlicza się do metrażu mieszkania na poziomie 3 metrów kwadratowych.

Powierzchnia antresoli - jeśli w mieszkaniu znajdują się antresole, to ich powierzchnia jest liczone w pełni.

Powierzchnia pomieszczeń gospodarczych - do metrażu wliczają się pomieszczenia takie jak piwnice, garaże czy miejsca parkingowe, jeśli są one przynależne do mieszkania.

  • Podsumowując, do metrażu mieszkania wlicza się:
  • - powierzchnia użytkowa
  • - powierzchnia użytkowa wyłączająca
  • - powierzchnia balkonów, tarasów i loggii liczone w 50%
  • - powierzchnia antresoli
  • - powierzchnia pomieszczeń gospodarczych przynależnych do mieszkania.

Dobrze jest wiedzieć, co wchodzi w skład metrażu mieszkania, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i wiedzieć, ile faktycznie płacimy za wynajem lub zakup danego lokalu. Pamiętajmy, że każdy metr kwadratowy ma swoją wartość i trzeba być świadomym, co wchodzi w jego skład.

Zwróćmy uwagę na to, czy metraż podany przez sprzedającego lub wynajmującego jest zgodny z rzeczywistym powierzchnią mieszkania. Jeśli nie jesteśmy pewni, to warto poprosić o pomiar powierzchni przez rzeczoznawcę lub wykupić usługę geodety.

Jak obliczyć metraż mieszkania - podpowiadamy, co brać pod uwagę - Wykończenie mieszkania Warszawa

Jak obliczyć metraż mieszkania - podpowiadamy, co brać pod uwagę

Kupując mieszkanie lub wynajmując lokal, ważne jest, aby wiedzieć, jak obliczyć jego metraż. W tym artykule podpowiadamy, co brać pod uwagę przy obliczaniu powierzchni mieszkania.

1. Powierzchnia użytkowa

Pierwszy element, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu metrażu mieszkania, to jego powierzchnia użytkowa. Powierzchnia ta obejmuje część mieszkania, którą można wykorzystać do zamieszkania - nie wlicza się do niej np. skosów pod dachem, klatek schodowych czy kotłowni.

2. Powierzchnia dodatkowa

Drugi element, który może być brany pod uwagę wliczając metraż mieszkania to powierzchnia dodatkowa. Obejmuje ona wszystkie pomieszczenia i przestrzenie niebędące częstością użytkową mieszkania, takie jak tarasy, balkony czy komórki lokatorskie.

3. Współczynnik powierzchni

Ważnym aspektem przy obliczaniu metrażu mieszkania jest również ustalenie współczynnika powierzchni. Według przepisów prawa budowlanego, powierzchnia użytkowa pomieszczeń w budynku podlega redukcji jej wartości przez współczynnik powierzchni do 0,7. Oznacza to, że jeśli powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi 70 metrów kwadratowych, jego powierzchnia po uwzględnieniu tego współczynnika wyniesie 49 metrów kwadratowych.

4. Pomijane elementy

Podczas obliczania metrażu mieszkania nie wlicza się części wspólnych budynku, takich jak klatki schodowe, piwnice czy strychy. W przypadku wynajmu mieszkań, warto również zwrócić uwagę na to, czy w metrażu uwzględnione są przestrzenie typu kuchnia czy łazienka - w niektórych przypadkach wynajmujący może nie wliczyć tych pomieszczeń w ogólny metraż mieszkania.

  • Uwzględnienie powyższych elementów przy obliczaniu metrażu mieszkania pozwala na dokładne określenie jego rzeczywistej powierzchni użytkowej.
  • Przy wynajmie lub zakupie mieszkania warto zwrócić uwagę nie tylko na wartość metrażu, ale również na jego jakość oraz położenie w budynku.

Zapamiętaj, że precyzyjne określenie powierzchni mieszkania może mieć duży wpływ na jego wartość oraz na interesy kupującego lub wynajmującego.

Co się wlicza w metraż mieszkania: powierzchnia użytkowa, powierzchnia dodatkowa, współczynnik powierzchni.